Studia w Gruzji – pytania i odpowiedzi

Decyzja o podjęciu studiów medycznych w Gruzji nie jest łatwa – artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania naszych kandydatów.


Życie i studiowanie w Gruzji, ile to kosztuje?

Życie w Gruzji jest dużo tańsze niż w Polsce, szczególnie jeśli mowa o kosztach wszelkich usług. Same produkty spożywcze są również tańsze niż w Polsce, jednak największą różnicę odczujemy idąc do restauracji. W restauracji zjemy dużo taniej, dla przykładu – koszt dobrej pizzy w prestiżowej restauracji, położonej w sercu miasta to 11 – 18zł. Usługi typu taksówka są kilkukrotnie tańsze niż w Polsce. Kutaisi to najtańsze miasto do życia w naszej ofercie – Tbilisi jest zaś najdroższe. Jeśli chodzi o mieszkania, zapraszamy do zakładki Zakwaterowanie. Czesne – Kierunki – Czesne.


Czy dyplom gruzińskiej uczelni jest uznawany w Polsce?

Gruzińskie dyplomy uznawane są na całym świecie. Wybierając uczelnię, warto zwrócić uwagę na to, aby wybrana przez nas uczelnia miała odpowiednie akredytacje. Wszystkie uczelnie, które znajdują się w naszej ofercie to czołowe gruzińskie uczelnie, które posiadają największą ilość akredytacji. Dyplomy tych uczelni uznawane są nie tylko w Polsce, ale również w krajach takich jak ZEA, USA, Niemcy, kraje skandynawskie i wiele innych.


Czy po ukończeniu studiów medycznych w Gruzji muszę nostryfikować dyplom?

Dnia 1 stycznia 2021 roku, został zniesiony obowiązek nostryfikacji dyplomu lekarza, lekarza-dentysty i farmaceuty, a więc możemy uzyskać pełne prawo wykonywania zawodu bez procedury nostryfikacji. W celu uzyskania kompleksowych informacji na ten temat, zapraszamy do zakładki Nostryfikacja dyplomu.

Jeśli chodzi o weterynarię – dyplom dalej trzeba nostryfikować.


Jakie dokumenty są potrzebne, aby rozpocząć proces rekrutacji?

Wstępnie wymagane dokumenty to:

 • Świadectwo ukończenia szkoły średniej.
 • Świadectwo maturalne.
 • Pierwsza strona paszportu.

Dzięki tym dokumentom, uczelnia jest w stanie podjąć wstępne kroki formalne oraz możemy rozpocząć proces wyrabiania zaproszenia wizowego, które jest wydawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Gruzji.


Kiedy rozpoczyna się rok akademicki w Gruzji?

Rok akademicki w Gruzji rozpoczyna się w okolicy września-października, zależnie od uczelni i danej grupy.


Kiedy odbywają się egzaminy wstępne?

Egzaminy wstępne organizowane są przez uczelnie co jakiś czas, od początku sierpnia, nawet do końca października. Nasi kandydaci nie mają z góry nałożonych terminów stawienia się na egzaminy wstępne. Jako, że ściśle współpracujemy z organami uczelni, które znajdują się w naszej ofercie – terminy egzaminów wstępnych są ustalane indywidualnie.


W jakim języku można studiować na w Gruzji?

Na wszystkich uczelniach w naszej ofercie jest możliwość studiowania w dwóch różnych językach, do wyboru angielski lub gruziński – zależnie od preferencji. Jeśli zdecydujemy się studiować w języku angielskim, nasze egzaminy wstępne również będą w tym języku. Nauczyciele akademiccy biegle władają językiem angielskim, a więc znajomość języka gruzińskiego nie jest wymagana.


Czy można się przenieść do Polski w trakcie studiów?

Transfer na polską uczelnię jest jak najbardziej możliwy i do tej pory było to dość często praktykowane. Ze względu różnice programowe, najkorzystniejszą opcją są przenosiny po drugim roku, jednak formalnie można to zrobić juz po roku pierwszym. Przy mniejszej różnicy programowej, nie musimy tracić roku na wyrównanie jej w trakcie tzw. roku zerowego, jednak aby mieć co do tego pewność, warto rozważyć realizację programu dodatkowego, zaraz przed przenosinami (jako jedyni organizujemy takie programy). Warto zadbać o dobre oceny na studiach – nie muszą one być bardzo dobre, lecz warto, aby były wyższe, niż możliwe minimum – jest to aspekt dużo istotniejszy, niż matura.

Jeśli chodzi o polskie uniwersytety, jedne są bardzo pozytywnie nastawione do tej procedury, inne mniej. Na niektórych uczelniach wymagane są egzaminy wstępne dla takich osób, jednak są również uczelnie, które nie wymagają żadnych egzaminów – każdemu kandydatowi doradzamy, gdzie najlepiej się przenieść.

Polska nie jest jedynym kierunkiem przenosin – dość popularnymi kierunkami są również:

 • Czechy,
 • Słowacja,
 • Rumunia,
 • Bułgaria,
 • Włochy,
 • Węgry,
 • Litwa,
 • Niemcy.

Jesteśmy jedyną firmą, która profesjonalnie zajmuje się transferami studentów z Gruzji i do Gruzji. Jako jedyni również oferujemy programy indywidualne, dzięki którym studenci nie zostają cofnięci po przenosinach o rok, w celu wyrównania różnicy programowej.

Terminy:
Studenci zrekrutowani przez naszą firmę
01.07.2023 – 01.10.2023
Inni studenci (liczba miejsc ograniczona)
10.08.2023 – 01.10.2023

Jak wyglądają kryteria przyjęć na studia medyczne w Gruzji?

Głównym kryterium jest wewnętrzny egzamin wstępny z biologii, chemii oraz języka angielskiego (weterynaria – brak chemii), dlatego nawet słabo zdana matura nie eliminuje nas z możliwości startowania na upragnione studia. Pod uwagę jest brana nie tylko matura, ale również nasze oceny uzyskane w szkole średniej. Na niektórych uczelniach jest również możliwość aplikowania na podstawie starej matury oraz wcześniej zdobytego wyższego, medycznego wykształcenia. Każda uczelnia ma specyficzne dla siebie wymagania, każdemu z naszych kandydatów doradzamy, którą uczelnie powinien wybrać.

Samo zgłoszenie się nie oznacza, że dana osoba będzie mogła podjąć studia na wybranej uczelni – wszystkie dokumenty są odpowiednio weryfikowane przez nas oraz przez odpowiednie organy uczelni – jeśli podejmiemy z Tobą współpracę, gwarantujemy dostanie się na studia.

100% naszych kandydatów zdało egzaminy wstępne z wynikiem pozytywnym oraz dostało się na wymarzone studia. Świadcząc nasze usługi, zobowiązujemy się do zagwarantowania miejsca na liście studentów naszym kandydatom.

Każdy kandydat otrzymuje od nas specjalnie opracowane materiały do nauki, które nie tylko mają za zadanie pomóc uzyskać wysoki wynik z egzaminu wstępnego, ale również przygotować do pierwszych zajęć na studiach – dzięki temu, nasi kandydaci mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce, co bardzo nas cieszy. W materiałach tych znajdziemy również opisy niektórych przedmiotów oraz poradnik dotyczący tego, co warto sobie powtórzyć przed rozpoczęciem studiów (większość wiedzy licealnej nie jest przydatna) oraz na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę rozpoczynając naukę na studiach, aby znacznie ułatwić ją w przyszłości.

 

Fragment opracowania:

Prospect-Med - Studia w Gruzji - Medycyna - Stomatologia - Farmacja - Weterynaria