Kariera w Emiratach
Kariera w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to od wielu lat wiodący kierunek wśród nie tylko świeżo wykształconych medyków, ale również tych doświadczonych.
Praca w Dubaju to marzenie wielu osób i „mekka” każdego, kto chce zarabiać nie tylko duże pieniądze, ale również mieć możliwości rozwoju na najwyższym, światowym poziomie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to państwo arabskie, zlokalizowane na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów, takich jak: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Państwo to graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
Warunki geograficzne
Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, który w głębi kraju staje się skrajnie suchy. Powierzchnia kraju jest w większości nizinna (100-150 metrów) i pustynna (około 97% powierzchni państwa zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali). Na wschodzie kraju, wznoszą się niewielkie góry Al-Hadżar al-Gharbi. Najwyższym szczytem państwa jest góra Dżabal Jibir (1517 m n.p.m.), jednak nie jest to najwyższy punkt kraju, ten bowiem leży na zboczu góry Dżabal al-Dżajs (1910 m n.p.m.), której szczyt wznosi się już na terytorium Omanu, jednego z siedmiu emiratów. Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 20 °C, w lipcu 32-40 °C (maksymalnie wynoszą ponad 50 °C). Opady deszczu występują głównie zimią (grudzień – luty). Latem, na wybrzeżu utrzymuje się wysoka wilgotność. W emiratach nie znajdują się żadne rzeki stałe, zaś na wody artezyjskie można trafić w oazach Al-Ajn i Al-Burajmi. Wśród licznych solnisk największym jest Sabchat Matti. Na niskim, częściowo zabagnionym wybrzeżu Zatoki Perskiej, zlokalizowane są rafy koralowe i przybrzeżne wysepki, wybrzeże Zatoki Omańskiej jest z kolei górzyste. Linia brzegowa kraju jest dobrze rozwinięta (jej długość wynosi około 700 kilometrów).
Język i religia
Oficjalnym językiem jest arabski, ale angielski, hindi, perski oraz urdu są także często używane. Islam jest oficjalną religią w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Większość ludzi to tzw. sunnici. Mniejszości religijne to hindusi, sikhowie oraz chrześcijanie. Dubaj jest jedynym emiratem, w którym znajdują się świątynie hinduistyczne oraz sikhów. Rząd wystosował ustawę o tolerancji wobec politeistów. W 2001 roku, rozpoczęła się budowa kilku świątyń protestanckich i rzymskokatolickich, finansowanych przez rząd Jebel Ali, jest to miejsce portowe 35 kilometrów na południowy zachód od Dubaju. Znajduje się tam port Jebel Ali oraz międzynarodowe lotnisko Al Maktoum – był to pierwszy krok w kierunku szerzenia tolerancji religijnej w ZEA.
W Dubajskiej dzielnicy Jebel Ali, znajduje się 10 różnych świątyń, jedna obok drugiej – dla katolików, protestantów, prawosławnych i sikhów. Wszystkie te świątynie były sfinansowane właśnie przez władze Jebel Ali. Jest to dowód na to, że w kraju tym każdy może spokojnie i bez problemów modlić się w swoim języku, kulturze i obrządku. Zdecydowana większość chrześcijan mieszkających w ZEA to emigranci. Wbrew powszechnemu poglądowi, nie każdy Arab to muzułmanin, jak i nie każdy mieszkaniec Indii to wyznawca hinduizmu.
Warto zaznaczyć, iż kościół w Jebel Ali pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, to niejedyny kościół katolicki w Dubaju. Kościół Matki Bożej to największy kościół w Dubaju. Tuż za jego murem znajdują się siostry zakonne, które prowadzą katolicką szkołę. Oprócz tego w Abu Zabi znajduję się katedra św. Józefa, gdzie również raz na tydzień odbywają się msze po polsku. Emiraty to bardzo tolerancyjny kraj, szczególnie jeśli mowa o Dubaju. Nikogo tu nie dziwi wysoka odmienność kulturowa i fakt posiadania wielu znajomych, gdzie każdy jest innego wyznania. Nikt nikogo nie wytyka palcem, a wręcz przeciwnie, każdy jest ciekawy i chce dowiedzieć się jak najwięcej o religii swojego znajomego. Gdy Wielkanoc chcemy spędzić z rodziną, pracodawca nigdy nie robi nam problemu z wzięciem wolnego.
Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center
Wyznanie | Liczba ludności |
---|---|
Islam | 5 780 000 (76,9%) |
Chrześcijaństwo | 950 000 (12,5%) |
Hinduizm | 490 000 (6,6%) |
Buddyzm | 150 000 (2%) |
Brak religii | 90 000 (1,1%) |
Inne religie | 50 000 (0,7%) |
Jak rozpocząć karierę lekarską w Emiratach?
Poniższy przykład dotyczy Dubaju, gdyż jest to najpopularniejsze miejsce do życia, jeśli chodzi o emigrantów zarobkowych. Jest to miejsce bardzo bogate kulturowo oraz niezwykle rozwinięte. Aby podjąć pracę lekarza, nie musimy władać językiem arabskim, gdyż angielskiego używa się tu na porządku dziennym. Jednak czasem bywa tak, że jesteśmy zobowiązani do uczęszczania na kursy językowe z języka arabskiego, sponsorowane przez pracodawcę.
Pierwsze co musimy zrobić, to złożyć podanie o weryfikację naszego wykształcenia na stronie Dubai Health Authority.
Poniższy schemat przedstawia cały proces.
Należy wykonać następujące kroki:
Po wejściu na stronę, należy się zarejestrować.
Po pomyślnej rejestracji, logujemy się za pomocą naszych danych oraz przechodzimy do Health Licensing Service.
Następnie, w prawym górnym rogu, wchodzimy na nasz profil, tu należy zwrócić uwagę na nasz DHA ID, który można znaleźć w tym miejscu – będzie on nam potrzebny w przyszłości.
Jako, że jesteśmy już zarejestrowani i zapoznaliśmy się mniej więcej ze stroną, następnym krokiem przed złożeniem podania, jest sprawdzenie tego, czy się kwalifikujemy – możemy to zrobić w prosty sposób. Przechodzimy do Self Assessment Toll, a następnie wybieramy na samym dole zakładki Start Self-Assessment. Usługa jest automatyczna i darmowa.
Wyświetla nam się formularz. Pierwsze co musimy zrobić, to wybrać kategorię, która nas dotyczy. Po wybraniu kategorii, przechodzimy dalej klikając w strzałkę po prawej stronie.
Kolejnym krokiem, jest wybór obywatelstwa.
Następnie, wybieramy kraj w którym ukończyliśmy studia.
W tym miejscu, wypisujemy nazwę naszej uczelni, którą ukończyliśmy. Ważne jest to, aby uczelnia miała odpowiednie akredytacje. Wszystkie uczelnie w naszej ofercie posiadają odpowiednie akredytacje, aby mieć możliwość rozpoczęcia kariery między innymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Możemy samodzielnie to zweryfikować na przeznaczonej do tego stronie. Wystarczy wybrać kraj, a następnie przycisnąć przycisk Search.
Przechodzimy dalej, teraz musimy podać, kiedy dokładnie skończyliśmy studia.
Następnym krokiem jest podanie informacji, na jakie stanowisko chcemy aplikować – domyślnie Resident. Możemy również aplikować między innymi na stanowisko General Practitioner, lecz w tym przypadku wymagane jest udokumentowane 2 letnie doświadczenie w pracy jako lekarz/lekarz-dentysta.
W tym miejscu musimy podać, czy skończyliśmy staż. Staż powinien trwać minimum 10 miesięcy. Najlepszym wyborem jest zrobienie stażu w Gruzji, zaraz po studiach.
Dobrym wyborem również jest zrobienie go w Polsce. Ze względu na zniesienie obowiązku nostryfikacji dyplomu lekarza i lekarza-dentysty uzyskanego między innymi w Gruzji, nie jest to już problematyczne, a przy okazji zdając egzamin LEK/LDEK zaraz po odbyciu stażu, otrzymujemy pełne prawo do wykonywania zawodu w Polsce, które może kiedyś nam się przydać w przypadku chęci powrotu do ojczyzny.
Jeszcze jedną, dosyć popularną opcją, jest zrobienie stażu na miejscu. Jednak wymaga to dodatkowych formalności, które wygodniej jest ominąć. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem stażu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skontaktuj się z nami.
Podajemy okres, przez jaki odbywaliśmy staż.
Gratulacje! Ankieta została pomyślnie wypełniona – wybieramy przycisk Get Results.
Jeśli wypełniliśmy wszystko prawidłowo, otrzymujemy informację, że kwalifikujemy się do aplikowania na dane stanowisko. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które są wymienione w tym miejscu oraz zalogowanie się za pomocą naszego ID w celu rejestracji. Przechodzimy do rejestracji, gdzie trzeba wypełnić już bardziej kompleksową ankietę. Usługa jest płatna i wynosi 200 AED (ok. 200zł).
Wchodzimy w Open Form.
Przechodzimy do kolejnego formularza, jest on bardziej kompleksowy i wymagane tu są dokumenty, o których wspomniano wcześniej.
Po pomyślnej rejestracji, czekamy na odpowiedź, może to potrwać do kilku tygodni. Status naszego podania możemy stale śledzić na naszym koncie.